Josef Kratochvíl
​​​​
Josef je varhaník a klavírista mladé generace pocházející z Valašského Meziříčí. Pravidelně sólově koncertuje jako varhaník a klavírista na mnoha zahraničních festivalech po celé Evropě.

Vystudoval ZUŠ v oboru hra na klavír a hra na varhany ve Valašském Meziříčí. Během studia na ZUŠ získával ocenění na klavírních soutěžích a přehlídkách. Ve svém studiu pokračoval na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě ve hře na varhany. Bakalářská studia absolvoval na Akademii múzických umění v Katovicích (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego) ve varhanní třídě prof. Juliana Gembalskeho a v klavírní třídě prof. Roberta Marata. Magisterská studia pokračuje na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ v Lipsku ve varhanní třídě světově známého německého varhaníka prof. Martina Schmedinga a v klavírní třídě prof. Jacquese Ammona.

V roce 2016 se stal finalistou mezinárodní varhanní soutěže „Baroko a Romantismus“ v Katowicích, kde získal čestné uznání za vysokou úroveň hry. V únoru 2017 se stal vítězem hlavní ceny na mezinárodní varhanní soutěži „Vox Polonia Petropolitana“ v Petrohradě. Díky tomuto ocenění vystoupil v roce 2018 se svým recitálem v Petrohradě a v Moskvě. V roce 2017 zvítězil v interpretační soutěži Janáčkovy filharmonie Ostrava. V únoru 2018 vystoupil jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava v rámci cyklu mladých talentů  „Jeunesses Musicales.“ V roce 2018 získal Josef za svou uměleckou činnost stipendijní ocenění The Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD). V říjnu 2018 získal Josef třetí cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena v Opavě.

Z dalších významných vystoupení uveďmě například sólový varhanní recitál na německém festivalu Orgelherbst Obereisenheim, sólový varhanní recitál na polském festivalu Jasnogorskie Wieczory Organowe,  sólový recitál na Festivalu Bach Tribute v Banskej Štiavnici, sólový recitál na Hudebním festivalu Diapazon ve Lvově (Ukrajina), sólový recitál na Mezinárodním Slovenském festivalu Organové dni v Piešťanoch, sólový recitál na Slezském Bachovském festivalu, sólový koncert na Varhanním festivalu v Modeně a mnoho dalších. Jako sólista vystoupil také se Státní filharmonií Košice. Ve Valašském Meziříčí spoluorganizuje varhanní festival „Podzimní varhany,“ který v roce 2016 úspěšně zahájil svým sólovým recitálem. Aktivně se zúčastňuje mezinárodních interpretačních kurzů pod vedením světových umělců, jako jsou: Olivier Latry, Martin Sander, David Titterington, Jean Babtiste–Monnot, Wolfgang Seifen, Thierry Escaich, Bernhard Haas  a další.