Josef Kratochvíl

Josef je  nadějný varhaník a klavírista mladé generace pocházející z Valašského Meziříčí.​​

Vystudoval ZUŠ v oboru hra na klavír a hra na varhany ve Valašské Meziříčí u Bohumíra Kratochvíla. Během studia na ZUŠ získával ocenění na klavírních soutěžích a přehlídkách. Ve svém studiu pokračoval na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě ve hře na varhany pod vedením Mgr.Martiny Zelové a MgA.Lukáše Hurtíka.

Bakalářská studia absolvoval na Akademii múzických umění v Katovicích (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego) ve varhanní třídě profesora Juliana Gembalskeho a v klavírní třídě profesora Roberta Marata. 

Magisterská studia pokračuje na Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn Bartholdy“ v Lipsku ve varhanní třídě profesora a světově známého německého varhaníka - Martina Schmedinga.

V únoru 2017 se stal vítězem hlavní ceny na prestižní mezinárodní varhanní soutěži „Vox Polonia Petropolitana“ v Petrohradě, díky tomu se tak připravuje sólové recitály v příští koncertní sezóně v Rusku.
V únoru 2018 vystoupí jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava v rámci cyklu mladých talentů - „Jeunesses Musicales.“
V roce 2016 se stal finalistou mezinárodní varhanní soutěže „Baroko a Romantismus“ v Katowicích, kde získal čestné uznání za vysokou úroveň hry. 

Pravidelně koncertuje sólově jako varhaník, klavírista, a také jako korepetitor (zejména operních zpěváků a houslistů) po celé Evropě.
Aktivně se zúčastňuje mezinárodních interpretačních kurzů pod vedením světových umělců, jako jsou: Olivier Latry, Martin Sander, Józef Szerafin, Jean Babtiste–Monnot, Martin Schmeding, Thierry Escaich, Jaroslav Tůma  a další.

Mezi významná vystoupení uveďmě například sólový recitál na slezském Bachovském festivalu, sólový recitál na Německém festivalu Orgelherbst Obereisenheim, sólový recitál v Karviné na virtuálních varhanách Hauptwerk, ale také koncertní spolupráce s Košickou státní fihlarmonií, provedení partu bassa continua Bachova Vánočního oratoria ve spolupráci s orchestrem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a mnoho dalších. Ve Valašském Meziříčí pomáhá s organizací varhanního festivalu „Podzimní varhany,“ který v roce 2016 úspěšně zahájil vlastním sólovým recitálem.